Can't find what you need?
Contact Us
Home
Schedules
Game Times
Standings
Scoring
Documents
Team Documents
Teams
Fields
DIVISIONS
Find Game
Game #:
Archives
Results for 2016
Schedule
Standings
Under 8 Girls First Division Schedule
Saturday
4/9/2016
10:00 AM
#00408
H:
Landen
A:
Haviland Orange Lions
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/9/2016
2:00 PM
#00409
H:
Aceves Cheetahs
A:
Hull
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Saturday
4/9/2016
3:00 PM
#00412
H:
Smith Tigers
A:
Williams Little Mermaids
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Saturday
4/9/2016
3:00 PM
#00413
H:
Beuchler Butterflies
A:
Rutledge
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Saturday
4/9/2016
3:00 PM
#00414
H:
Lunsford Pink Panthers
A:
Aceves Cheetahs
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/9/2016
4:00 PM
#00411
H:
Revell Dandelions
A:
Harkenreader
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/9/2016
5:00 PM
#00410
H:
Harron Jets
A:
Dohner Fiesty Fairies
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Sunday
4/10/2016
4:00 PM
#00416
H:
Haviland Orange Lions
A:
Aceves Cheetahs
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Sunday
4/10/2016
4:00 PM
#00418
H:
Dohner Fiesty Fairies
A:
Revell Dandelions
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Sunday
4/10/2016
5:00 PM
#00419
H:
Harkenreader
A:
Smith Tigers
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Sunday
4/10/2016
5:00 PM
#00420
H:
Landen
A:
Beuchler Butterflies
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Sunday
4/10/2016
5:00 PM
#00421
H:
Rutledge
A:
Lunsford Pink Panthers
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/16/2016
1:00 PM
#00422
H:
Williams Little Mermaids
A:
Rutledge
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/16/2016
2:00 PM
#00423
H:
Harron Jets
A:
Haviland Orange Lions
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Saturday
4/16/2016
2:00 PM
#00424
H:
Revell Dandelions
A:
Hull
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/16/2016
3:00 PM
#00425
H:
Smith Tigers
A:
Dohner Fiesty Fairies
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Saturday
4/16/2016
3:00 PM
#00426
H:
Beuchler Butterflies
A:
Harkenreader
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Saturday
4/16/2016
3:00 PM
#00427
H:
Lunsford Pink Panthers
A:
Landen
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/16/2016
4:00 PM
#00417
H:
Hull
A:
Harron Jets
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Sunday
4/17/2016
4:00 PM
#00429
H:
Rutledge
A:
Aceves Cheetahs
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Sunday
4/17/2016
5:00 PM
#00431
H:
Hull
A:
Smith Tigers
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Sunday
4/17/2016
5:00 PM
#00432
H:
Dohner Fiesty Fairies
A:
Beuchler Butterflies
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Sunday
4/17/2016
5:30 PM
#00433
H:
Harkenreader
A:
Lunsford Pink Panthers
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
4/23/2016
10:00 AM
#00441
H:
Lunsford Pink Panthers
A:
Dohner Fiesty Fairies
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
4/23/2016
11:00 AM
#00434
H:
Aceves Cheetahs
A:
Spr Revolution
Under 8 Girls First Division
Stokesdale Town Park 2B
Saturday
4/23/2016
12:00 PM
#00435
H:
Williams Little Mermaids
A:
Spr Rapids
Under 8 Girls First Division
Stokesdale Town Park 2A
Saturday
4/23/2016
12:00 PM
#00436
H:
Harron Jets
A:
Spr Barcelona
Under 8 Girls First Division
Stokesdale Town Park 2B
Saturday
4/23/2016
1:00 PM
#00437
H:
Rutledge
A:
Harkenreader
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
4/23/2016
2:00 PM
#00438
H:
Revell Dandelions
A:
Landen
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
4/23/2016
3:00 PM
#00439
H:
Smith Tigers
A:
Haviland Orange Lions
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
4/23/2016
3:00 PM
#00440
H:
Beuchler Butterflies
A:
Hull
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
4/30/2016
9:00 AM
#00449
H:
Hull
A:
Lunsford Pink Panthers
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
4/30/2016
11:00 AM
#00442
H:
Spr Revolution
A:
Revell Dandelions
Under 8 Girls First Division
Stokesdale Town Park 2B
Saturday
4/30/2016
12:00 PM
#00443
H:
Spr Rapids
A:
Haviland Orange Lions
Under 8 Girls First Division
Stokesdale Town Park 2A
Saturday
4/30/2016
12:00 PM
#00444
H:
Spr Barcelona
A:
Beuchler Butterflies
Under 8 Girls First Division
Stokesdale Town Park 2B
Saturday
4/30/2016
1:00 PM
#00446
H:
Harkenreader
A:
Aceves Cheetahs
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
4/30/2016
2:00 PM
#00447
H:
Landen
A:
Harron Jets
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
4/30/2016
2:00 PM
#00448
H:
Williams Little Mermaids
A:
Smith Tigers
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
4/30/2016
4:00 PM
#00415
H:
Williams Little Mermaids
A:
Harron Jets
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
4/30/2016
5:00 PM
#00445
H:
Dohner Fiesty Fairies
A:
Rutledge
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Sunday
5/1/2016
3:00 PM
#00428
H:
Landen
A:
Williams Little Mermaids
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 3D
Sunday
5/1/2016
4:00 PM
#00430
H:
Haviland Orange Lions
A:
Revell Dandelions
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
5/7/2016
10:00 AM
#00453
H:
Revell Dandelions
A:
Landen
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
5/7/2016
1:00 PM
#00450
H:
Williams Little Mermaids
A:
Hull
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
5/7/2016
2:00 PM
#00452
H:
Harron Jets
A:
Harkenreader
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
5/7/2016
3:00 PM
#00454
H:
Smith Tigers
A:
Rutledge
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Saturday
5/7/2016
3:00 PM
#00455
H:
Beuchler Butterflies
A:
Williams Little Mermaids
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
5/7/2016
4:00 PM
#00456
H:
Lunsford Pink Panthers
A:
Haviland Orange Lions
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2C
Wednesday
5/11/2016
6:00 PM
#00451
H:
Aceves Cheetahs
A:
Dohner Fiesty Fairies
Under 8 Girls First Division
Proehlific Park 2D
Saturday
5/14/2016
9:00 AM
#00463
H:
Landen
A:
Rutledge
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Saturday
5/14/2016
11:00 AM
#00457
H:
Lunsford Pink Panthers
A:
Rutledge
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Saturday
5/14/2016
11:00 AM
#00460
H:
Smith Tigers
A:
Beuchler Butterflies
Under 8 Girls First Division
BP 14F
Saturday
5/14/2016
2:00 PM
#00458
H:
Williams Little Mermaids
A:
Aceves Cheetahs
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Saturday
5/14/2016
2:00 PM
#00459
H:
Harron Jets
A:
Revell Dandelions
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Saturday
5/14/2016
3:00 PM
#00461
H:
Haviland Orange Lions
A:
Hull
Under 8 Girls First Division
BP 14D
Saturday
5/14/2016
5:00 PM
#00462
H:
Dohner Fiesty Fairies
A:
Harkenreader
Under 8 Girls First Division
BP 14E
Past 24 Hours
Past 3 Days
Past Week
Past 10 Days
Under 8 Girls First Division Standings
Details
Group A
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
Aceves Cheetahs
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Beuchler Butterflies
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Dohner Fiesty Fairies
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Harkenreader
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Harron Jets
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Haviland Orange Lions
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Hull
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Landen
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Lunsford Pink Panthers
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Revell Dandelions
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Rutledge
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Smith Tigers
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Spr Barcelona
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Spr Rapids
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Spr Revolution
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Williams Little Mermaids
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD5
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Click any team name to see the full schedule for that team.
For further information on the standings, contact the tournment director
All
Fit on Page
Administrative Functions
Publish
Extract all games in the schedule to a spreadsheet on your computer
Refresh all of the hardcopy schedules AND standings
Reset divisons with crossover games
Enter a game number to go to the division that includes that game
Update the text that will be displayed when the schedules are offline
Add Offline Text
Update the text that will be displayed on the schedule page when the schedules are online
Add Schedule Text
Update the text that will be displayed on the standings page when the schedules are online
Add Standings Text
Update the text that will be displayed onthe bracket page when the schedules are online
Add Bracket Text
Update the text that will print on the bottom of the schedule printouts
Add Text to Print-out
Screen to display standings which can be displayed on a large monitor for teams
Spin
Schedule Options for all Divisions
Default Division
All
Under 5 Girls First Division
Under 5 Boys First Division
Under 6 Girls First Division
Under 6 Boys First Division
Under 7 Girls First Division
Under 7 Boys First Division
Under 8 Girls First Division
Under 8 Boys First Division
Under 9 Girls First Division
Under 9 Boys First Division
Under 10 Girls First Division
Under 10 Boys First Division
Under 12 Girls First Division
Under 12 Boys First Division
Under 14 Girls First Division
Under 14 Boys First Division
Under 18 Boys First Division
Default Round
1
Post Scores
Yes
No
No Points
Group Display
Team Only
Club/Team
Team/Club
Team/State
Division Menu
3 Level (U18)
3 Level (90)/91
3 Level 90/(91)
Division only
Custom
Schedule
By Venue
Schedule
By Club
Game Sort
Date, Time, Field
Date, Field, Time
Hide UnScheduled
Public
Staff
First Display Day
Last Display Day
Start next day at midnight
Full Div.
Report
Codes
Link
H/A
Schedules
Standings
Brackets
Scheduling Options for Under 8 Girls First Division
Division Name
Division Note
No Note Displayed
Sequence #1
Sequence #2
Do NOT set the MAX score Differential unless you want to BLOCK entry of scores that are higher (e.g. if you set the Max to 4, a 9-1 game will be recorded as 5-1.
This is not that same as setting tiebreakers in the scoring rules
).
Max Score Differential
N/A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Set differential by division
Post Scores
Yes
No
Scoring Rules
Default
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Show Games
Yes
No
Clear team overrides so system can update games
All Divisions
Set all games 'based on points' using the current point results
All Divisions
Lock the games 'based on points' in this division so the system does not change teams. Set all games to "counting games" and unlock standings.
All Divisions
Lock the division so the system does not change the standings/points
Standings
Games Played
Wins
Losses
Ties
Percent
Goals For
Goals For Max
Goals Against
Goals Against Max
Percent
Goal Differential
Goal Differential Max
Points
Tie Breaker
Show
Links
All
Win/Tie/Loss
Sequence
Age/Sex
Name
Sex/Name
Age/Sex Rev
Game Information
Add a Game
Refresh
Game date and time
Enter date only
Enter date only (Show pending)
Unscheduled
Date:
Time:
Home Score:
Away Score:
Overtime
Shootout
Dbl Forfeit
Forfeit
Text Msg
Select Home Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Home:
Winner
Loser
Select Away Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Away:
Winner
Loser
Select a Venue/Field
Type in a field name
Venue:
Field:
Venue:
Type:
Round Robin
Consolation
Play In
Final
Semi Final
Quarter Final
Sweet 16
Round of 32
Round of 64
Round of 128
Round of 256
Third Place
Fifth Place
Seventh Place
Ninth Place
Eleventh Place
Thirteenth Place
Fifteenth Place
Seventeenth Place
Nineteenth Place
Twenty-first Place
Twenty-third Place
Twenty-fifth Place
Twenty-seventh Place
Twenty-ninth Place
Final (Gold)
Final (Silver)
Final (Bronze)
Final (Seeding)
Final (Cust)
Final - If Necessary
To Winner Bracket
Points game
- Game counts in standings
Game was cancelled
Advanced Options
Home Card
Code
Away Card
Cards
Override Points:
Home:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Away:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Crew
Icons
Home
Away
SincSports Only
Round:
Game:
Division:
Game:
Update Game 2 (Group and TeamNo)
0
0
U08F01
GUSARS
2016
GUSARS
NC011
Y
0
Under 8 Girls First Division
GUSA
2016
1/1/1900
Set Max Differential
Schedule View
From
To
GO
Contact Event
Get in Sinc
Contact Us
LOGIN
LOGIN
GUSARS
0
SincSports Alert
Handle Alert
SINC Content Manager